دانستنی‌ها

دانستنی‌های آسانسور

آسانسور در کنار خدماتی که به بشر می‌رساند، نیازمند خدمات است. شما خودتان را بگذارید جای آسانسور ! روزی ۱۰۰ نفر سوارتان می‌شوند، وسایلشان را جا به جا می‌کنید، کثیفتان می‌کنند، اگر دوربین مداربسته داخل کابین تعبیه نشده باشد مجبورید بعضی اوقات جلوی چشم هایتان را بگیرید، مدام دکمه‌های طبقات را فشار می دهند بلکه زودتر برسند ( خداوکیلی از کجا به این موضوع رسیده اید که هرچه بیشتر دکمه ها را فشار دهید، آسانسور سریع تر حرکت می کند؟!) و … . با این اوصاف توانی برایتان می‌ماند؟ توان هیچ! مگر حوصله ای می ماند که بخواهید مدام طبقات را بالا و پایین کرده و بیست و چهار ساعته خدمات بدهید؟ دیگر یک جایی وقت استراحت و ناز کردن است. باید نفسی چاق کنید و از دیگران بخواهید تا در خدمتتان باشند.

آسانسور
اکنون در این مقاله خواهید خواند که وقتی آسانسور خانه‌تان نیازمند خدمات است، چگونه باید نازش را بکشید!

راستی! تا به حال فکر کرده اید که چرا در داخل آسانسور ها آینه نصب می‌کنند؟

امکان ندارد عضو شبکه های اجتماعی باشید و شاهد محتواهای آسانسور نباشید! افرادی که داخل کابین قرار دارند، از داخل آینه مدام در حال گرفتن عکس و فیلم با ژست های متفاوت هستند. گویی یکی از سرگرمی‌های محدود ایرانی ها، همین است! اما چه شد که سازندگان آسانسور به فکر نصب آینه افتادند؟

این اقدام، بیشتر جنبه ی روانشناختی دارد تا موضوعات فنی. با ساخت و ساز ساختمان های چندین طبقه‌ای، استفاده کنندگان آسانسور شروع به شکایت کردند که “چرا سرعت حرکت کابین کند است؟”

آسانسور
بیشتر بخوانید:

چند نکته که باید در مورد سرویس و نگهداری از آسانسور دانست

برای حل این شکایات انتظار می‌رفت که سازندگان آسانسور ، با ابزاری که در دست دارند، سرعت کابین را به شکلی ایمن افزایش دهند اما هزینه های زیاد آن و بالارفتن قیمت آسانسور ، باعث تصمیم دیگری شد. آن ها طی یکی نظرسنجی از مردم خواستند که بگویند “چرا در داخل کابین احساس کند بودن دارند؟”. سپس به این نتیجه رسیدند که خستگی، فضای یکنواخت اتاقک و این احساس که در داخل یک چاه، معلق هستند، باعث می‌شود افراد فکر کنند که حرکتشان آرام است.

لذا سازندگان آسانسور به فکر نصب آینه افتادند تا ضمن از بین بردن فضای یکنواخت داخل کابین، افراد، مشغول وارسی خود در آینه شده و متوجه حرکت کابین نشوند. نتیجه‌ای که این اقدام داشت، کاملا پیروزمندانه بود زیرا در نظرسنجی بعدی، توسط استفاده کنندگان عنوان شد که حرکت کابین سرعت بیشتری به خود گرفته در حالی که افراد فقط سرگرم شده بودند و خبری از افزایش سرعت نبوده.

بدیهی‌ست! شما خودتان را در یک ترافیک سنگین یا جاده ای که تهی از هرگونه جذابیت منظره ایست، تصور کنید. چنانچه موسیقی در داخل ماشین پلی نباشد، انگار عقربه‌های ساعت رغبتی برای جلو رفتن ندارند و هر دقیقه معادل ۱ ساعت می‌گذرد. پس استفاده از سرگرمی ها –هرچند جزئی- می‌تواند راه حلی برای یک دغدغه ی بزرگ باشد.

خرابی های آسانسور
به طور کلی دو نوع خرابی داریم:

1) مکانیکی
2) الکترونیکی
آسانسور
مکانیکی:
عموما وقتی شما نسبت به سرویس دوره ای آسانسور تان بی توجه باشید، این خرابی ها رخ می دهد. در نتیجه یا آسانسور از کار می‌افتد یا باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب می‌شود. تعمیر و سرویس های دوره ای به شدت حائز اهمیت هستد زیرا یافتن علت اصلی خرابی و تنظیم مجدد قطعات، نیازمند دانش بالایی بوده و چنانچه پیمانکار تجربه کافی نداشته باشد، خرابی دستگاه بیشتر و تعمیر آن دشوارتر می‌شود.

البته ممکن است زمانیکه افراد در داخل کابین گیر می‌کنند، اقداماتی انجام دهند که باعث خرابی بیشتر شود. برای اطلاع از اقدامات لازم در هنگام محبوس شدن، مقاله ” آسانسور و راه­های نجات در لحظه‌ی گیرافتادن ” را مطالعه نمایید.

الکترونیکی:
عموما این خرابی در برد کنترل فرمان ایجاد می‌شود. این خرابی ممکن است بخاطر نوسانات برق شهری باشد. آسانسور ها دارای ­LCD هستند که در صورت بروز خرابی، کد خطای آن روی LCD نشان داده می‌شود. شما با مراجعه به دفترچه راهنمای آسانسور و پیدا کردن کد خطا، می‌توانید نوع خرابی را پیدا کنید.

خرابی های الکترونیکی معمولا با ریست کردن کنترل فرمان درست می شوند.

چگونه آسانسور را ریست کنیم؟
همانطور که توضیح دادیم خرابی های آسانسور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها با ریست کردن، به حالت عادی خود برمیگردند. برای ریست کردن، شما می بایست به سراغ تابلو فرمان آسانسور بروید که وظیفه ی آن قطع و وصل کردن مدار آسانسور است. روی تابلو یک کلید بزرگ مشکی رنگ قرار دارد که چنانچه آن را از حالت 1 به 0 تغییر داده و سپس روی شماره 1 برگردانید، دستگاه ریست می‌شود. باید توجه داشته باشید که وقتی کلید را روی 0 قرار می‌دهید، می‌بایست ۲ -۳ دقیقه مکث کنید. اگر با ریست کردن، خرابی برطرف نشد، بهتر است با تکنسین های مربوطه تماس بگیرید.

آسانسور
آموزش سرویس آسانسور
پیشتر توضیح دادیم که سرویس و بازسازی آسانسور و چگونگی تعمیر آن بسیار مهم بوده و چه بسا از نصب آن، مهم تر است. زیرا در هنگام نصب آسانسور شما با یک سری قطعات کلی مواجه هستید که بسیاری از آن ها قبلا در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و نیازی به سر و کله زدن با قطعات کوچک و جزئی ندارید. اما وقتی یک آسانسور علائم خرابی از خود نشان می‌دهد، برای عیب یابی می بایست کل دستگاه را تشریح کرده تا به درستی متوجه عیب آن شوید. پس چنانچه آموزش های لازم صورت نگرفته باشد، فرایند تعمیر به تعویق افتاده و ممکن است میزان خرابی شدت پیدا کند.

آسانسور
بیشتر بخوانید:

چگونه باید آسانسور خود را برای زمستان آماده کنید؟

به همین منظور یک شرکت آسانسور که نصب قطعات آسانسور را برعهده می‌گیرد، مسئولیت بزرگی بر دوش دارد زیرا پیشرفت تکنولوژی و ساخت آسانسور های جدید با تجهیزات مدرن، نیازمند آن است که تکنسین های مربوطه توانایی نصب و تعمیر آن ها را داشته باشند. لذا این شرکت ها، تلاش می‌کنند با برگزاری دوره های آموزشی، تکنسین های خود را با پیشرفت علم هماهنگ سازند تا علاوه بر اینکه بتوانند مشتریان خود را راضی نگه دارند، بر علم و دانش متخصصین خود بیافزایند.

در این دوره ها ضمن آشنایی با تکنولوژی روز، به مباحثی همچون خطرات احتمالی در هنگام سرویس آسانسور ، تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر و لباس مناسب هنگام کار، پرداخته می‌شود.

صحبت پایانی
ابتدا مروری داشته باشیم بر مباحث گفته شده:

1) علت نصب آینه در آسانسور

2) انواع خرابی

3) ریست کردن دستگاه

4) آموزش و سرویس

آسانسور
برق یار تلاش دارد ضمن خدماتی که ارائه می کند، اطلاعات و آگاهی مخاطبین خود را افزایش دهد. لذا امیدواریم مطالب ذکر شده مورد استفاده شما قرار بگیرد.

چنانچه در هنگام استفاده از آسانسور خرابی ای مشاهده کردید، می‌توانید با برق یار تماس گرفته و علت را جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *