دانستنی‌ها

تفاوت LED با سایر لامپ‌ها

لامپ ال ای دی را می توان به عنوان نسل جدید سیستم های روشنایی قلمداد کرد. طراحی به خصوص این لامپ باعث شده است تا طرفداران بیشماری را کسب کند. طراحی این لامپ با سایر لامپ ها تفاوت های بسیاری داشته و از جهت داشتن برتری های نسبی، متقاضیان بسیار زیادی دارد. اما انواع لامپ ها کدامند؟

 

انواع لامپ موجود در سیستم روشنایی

از جمله لامپ هایی که امروزه در سیستم روشنایی منازل به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به لامپ التهابی، لامپ های مایکروویو، لامپ هالوژن، لامپ فلورسنت، لامپ کم مصرف و لامپ ال ای دی اشاره کرد. این موارد جزو موارد پر کاربرد لامپ ها در سیستم های روشنایی هستند.

 

لامپ ال ای دی

به جرات می توان گفت یکی از پر مصرف ترین لامپ های عصر حاضر لامپ ال ای دی است. لامپ ال ای دی به منظور ایجاد روشنایی از دیودهای نوری استفاده می کنند. همانطور که می دانید دیود ها وظیفه یکسو سازی جریان برق را بر عهده دارند. اما در این زمان، دیودها از خود نور نیز ساطع می کنند. اما به دلیل آن که نور ساطع شده متمرکز نیست، توسط چشم انسان ها قابل روئیت نخواهد بود. در ساختار لامپ LED از دیودهای نوری استفاده شده است که توانایی بالایی در متمرکز سازی نور تولید شده توسط عبور جریان را از خود نشان می دهد.

 

لامپ رشته ای یا لامپ حبابی

لامپ رشته ای بسیار پر مصرف تر از لامپ ال ای دی است

 

این نوع از لامپ ها یکی از متداول ترین لامپ های عصر حاضر به شمار می آیند. لامپ حبابی یا لامپ رشته ای به منظور ایجاد روشنایی در محیط مورد نظر از یک رشته نازک تنگستن استفاده می کنند. رشته های تنگستنی به گونه ای هستند که با گذر جریان برق از خود، ملتهب شده و از خود نور ساطع می کند. این لامپ ها بازدهی بسیار پایینی دارند و برای روشنایی محیط مناسب نیستند. چرا که این لامپ ها تقریبا تمام انرژی دریافتی خود را به گرما تبدیل کرده و باعث گرم شدن محیط می گردند. لامپ حبابی، در سال ۱۹۲۰ میلادی به بازار جهانی عرضه شد. اما همچنان از این لامپ در سیستم روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد‌.

 

لامپ فلورسنت یا لامپ مهتابی

میزان نوردهی و مصرف لامپ مهتابی، بسیار شبیه لامپ ال ای دی است

 

به طور کلی لامپ فلورسنت بازدهی بسیار بیشتری از لامپ های رشته ای دارد. این لامپ ها برای ایجاد روشنایی یکسان نسبت به لامپ های رشته ای ۱/۳ تا ۱/۴ جریان برق را مصرف می کنند. به طور میانگین عمر یک لامپ فلورسنت چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود. بعضی از انواع بالاست لامپ فلورسنت در محیط های سرد به سختی روشن می شوند. این لامپ ها به گونه ای طراحی شده اند که در رنگ های متنوعی به روشنایی محیط بپردازند. اما در بیشتر کشور ها از رنگ سفید سرد برای روشنایی استفاده می کنند. البته کشورهایی نیز وجود دارند که از لامپ های فلوروسنتی استفاده می کنند که با رنگ سفید گرم به روشنایی محیط می پردازند.

 

لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف در انواع مختلف تولید می شوند. امروزه استفاده از این لامپ ها به جهت کاهش مصرف انرژی رو به افزایش است. از لامپ های کم مصرف کوچک با ۵ وات توان تا لامپ های مصرف بزرگ تا ۲۵۰ وات توان، مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپ ها در رنگ های متنوعی از جمله سفید مهتابی، زرد آفتابی و قرمز یا آبی تولید می شوند. این لامپ ها بسیار کم مصرف هستند به گونه ای که میزان مصرف انرژی این لامپ ها تنها ۱۸ درصد مصرف انرژی لامپ های رشته ای با حبابی را شامل می شود. همچنین طول عمر یک لامپ کم مصرف بسیار بیشتر بوده و تا ۸ برابر یک لامپ حبابی عمر می کند.

 

مقایسه بین انواع لامپ ها و لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی و مزایای آن

 

  • از جمله مزایای لامپ ال ای دی می توان به طول عمر بالا اشاره کرد.‌ طول عمر یکی از پارامترهای مهم و اساسی در هنگام انتخاب لامپ است. به طور متوسط لامپ ال ای دی طول عمری معادل ۵۰ تا ۶۰ هزار ساعت را دارا هستند.
  • همچنین بازده لامپ ال ای دی به عنوان یکی از مزایای این لامپ به شمار می آید. بازده لامپ ال ای دی چیزی در بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات است که اگر مقایسه بین انواع لامپ ها را بخواهیم انجام دهیم، باید گفت لامپ های رشته ای بازده ای معادل ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، لامپ کم مصرف بازده ای معادل ۴۵ تا ۶۵ لومن بر وات، لامپ های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات و لامپ های بخار سدیم ۶۰ تا ۱۱۰ لومن بر وات را دارا هستند. لومن در واقع واحدی برای بیان شدت نور تولید شده توسط انواع لامپ ها است. یک لومن میزان شدت نوری است که یک لامپ در واحد دقیقه از خود ساطع می کند.
  • از دیگر مزیت های لامپ ال ای دی می توان به عدم بروز مشکل در اثر روشن و خاموش کردن های مکرر اشاره کرد. بسیاری از لامپ های امروزی در اثر خاموش و روشن کردن دچار آسیب دیدگی می شوند. به طور مثال در لامپ های رشته پس از مدتی دچار پارگی در رشته نازک تنگستنی خواهد شد.
  • نکته دیگری که به عنوان مزیت برای لامپ ال ای دی به شمار می رود، زمان روشن شدن آن است. به طور متوسط مدت زمان لازم برای روشن شدن یک لامپ ال ای دی چیزی در حدود ۲۰ میکرو ثانیه است‌ حال آن که لامپ متال هالید برای روشن شدن به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد. این بدان معنا است که لامپ ال ای دی پانزده میلیون بار سریع تر از لامپ متال هالید روشن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *